۱۰ مشکل رایج در عیب‌یابی آسانسور و بالابر

آسانسور یکی از اجزای ساختمان ها به شمار می رود که به شکل های مختلف در بناهای گوناگون وجود دارد و کار حمل و نقل بار یا مسافر را از طبقه ای به طبقه دیگر بر عهده دارد. از آن جایی که آسانسورها اجزای پیچیده ای دارند، تعمیر کردن آن ها در زمان بروز مشکل کار سختی به شمار می آید. در متن زیر تلاش می کنیم که اطلاعاتی در رابطه با خرابی های آسانسور و بالا بر در اختیار شما قرار دهیم تا در زمان بروز مشکل های جزئی بتوانید آن ها را با عیب یابی آسانسور به صورت صحیح برطرف کنید. وزنه تعادلی آسانسور

آسانسور برج میلاد

خرابی آسانسور و عیب یابی آسانسور در یک راستا و برای یافتن مشکلات رایج این وسیله نقلیه در هنگام استفاده می‌باشند. یافتن مشکلات رایج در عیب یابی آسانسور در هنگام خرابی آسانسور تا حد زیادی به نگهداری و سرویس به موقع آسانسور بستگی دارد. داشتن اطلاعات دقیق درباره عوامل خرابی آسانسور و عیب یابی به موقع آسانسور تا حد زیادی از مواجهه افراد با اتفاقات و حوادث نا به هنگام در زمان استفاده از آسانسور را کاهش می‌دهد. عدم سرویس دوره‌ای و به موقع تاثیر زیادی در خرابی آسانسور دارد.از جمله نشانه‌های خرابی آسانسور می توان به علت قطع شدن برق آسانسور، باز نشدن درب آن و همین طور صدای کوبیدن آسانسور در طبقات اشاره داشت.

۱۰ مشکل رایج در عیب‌یابی آسانسور و بالابر

امروزه در اکثر ساختمان‌های مسکونی،‌ اداری و تجاری آسانسور وجود دارد. حالا فرض کنید اگر آسانسور یک ساختمان اداری یا مسکونی بلند مرتبه خراب شود، چه مشکلاتی برای ساکنین آن ساختمان و کسانی که به آن مکان رفت و آمد می‌کنند، پیش می‌آید؟!

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام پین ورک، اگر تعمیر و عیب‌یابی آسانسور به موقع انجام شود، مطمئناً خرابی آسانسور به ندرت اتفاق افتاده و باعث به زحت افتادن ساکنین نخواهد شد. پس با ما در این مقاله همراه باشید تا ۱۰ مشکل رایج در عیب‌یابی آسانسور و بالابر را با هم مرور کنیم، البته بهتر است قبل از ورود به مبحث عیب‌یابی، با آسانسور و بالابر و تقاوت‌های این دو بیشتر آشنا شوید. وزنه تعادلی آسانسور

ترس از آسانسور

۱. توقف‌های ناگهانی

علت آن ممکن است به خاطر زمان بندی، خطاهای الکتریکی و معایب الکتریکی باشد. اگر آسانسور شما به طور منظم سرویس شود، این مشکل به ندرت اتفاق می‌افتد.

۲. بالا رفتن دمای آسانسور

این مشکل اکثرا در فصل تابستان رخ می‌دهد. علت آن را باید در نحوه عملکرد سیستم خنک کننده یا تهویه آسانسور جستجو کرد. اگر تهویه خوب کار نکنند، دمای سیستم کنترل آسانسور می‌تواند به ۱۰۰ درجه نیز برسد و در نتیجه عملکرد آسانسور مختل خواهد شد. آسانسور و بالابرها در دمای ۵ تا ۴۰ درجه بهترین عملکرد را دارند.

تعمیر و سرویس آسانسور

۳. طولانی شدن مدت انتظار

در صورتی که برای رسیدن آسانسور زمان زیادی را منتظر می‌شوید، به احتمال زیاد کارآیی آسانسور ساختمان شما دچار مشکل شده است. این مشکل در آسانسورهایی مشهود است که قدیمی و فرسوده شده‌اند و نیاز به تعویض یا تقویت موتور دارند.

۴. توقف آسانسور در یک طبقه

در صورتی‌ که چشمی آسانسور دچار مشکل شود یا به طور کلی از کار بیفتد، این مسئله رخ می‌دهد.

۵. باز نشدن درب آسانسور در طبقات

آسانسور یک درب کشویی دارد که روی کابین آن قرار گرفته و برای هر طبقه نیز دربی مجزا دارد. باز نشدن درب هر طبقه زمانی رخ می‌دهد که دستگیره قفل طبقه با کمان درب باز کن، فاصله پیدا کرده باشد. به همین دلیل، کمان نمی‌تواند قفل را به عقب ببرد و در همچنان بسته می‌ماند.

تعمیر و سرویس آسانسور

۶. روشن نشدن موتور آسانسور یا بالابر

اگر موتور روشن نشود و از مدار هیچ‌گونه جریانی عبور نکند، به احتمال زیاد بخشی از مدار قطع شده است.

۷. بالا رفتن دمای موتور آسانسور یا بالابر

یکی از دلایلی که باعث ایجاد این مشکل می‌شود، نیم سوز شدن موتور است. بهتر است برای حل این مشکل از تعمیرکاران حرفه‌ای کمک بخواهید تا به طور دقیق مشکل را عیب یابی کرده و آن را برطرف سازند.

۸. عدم حرکت کابین

زمانی‌که موتور آسانسور یا بالابر استارت می‌زند،‌ صدای زیادی شنیده می‌شود، اما کابین حرکت نمی‌کند. دو علت را می توان برای این مشکل متصور شد:

· کلید گریز از مرکز از کار افتاده است؛

· سیم پیچ اصلی یا کمکی قطع شده است؛

تعمیر و سرویس آسانسور

۹. قطع مدار برق آسانسور

زمانی‌که موتور می‌خواهد استارت بزند، فیوز وارد عمل شده و مدار را قطع می‌کند. ممکن است موتور آسانسور یا بالابر به طور کامل سوخته باشد یا شاید در خازن، اتصال کوتاهی ایجاد شده است.

۱۰. عدم توقف کابین آسانسور در طبقات

علت این مشکل ممکن است به دلیل درست عمل نکردن ترمز آسانسور باشد. اگر ترمز بیش از اندازه سفت شود یا قوی عمل نکند، این مسئله رخ می دهد.

لازم به ذکر است مواردی که به آن پرداختیم تنها 10 مورد از پرتکرارترین مشکلات و خرابی های احتمالی آسانسورها یا بالابرها بود و قطعا این موضوع دایره وسیع تری دارد. توصیه می شود که آسانسور محل زندگی یا محل کار خود را به طور منظم توسط تکنسین ها چک کرده و سرویس کنید. این امر از بروز مشکلات ناشی از خرابی های کوچک و بزرگ جلوگیری خواهد کرد. برای سرویس دوره ای، انتخاب از تعداد زیاد تکنسین حرفه ای در پلاک، کار را برای شما ساده تر می کند. وزنه تعادلی آسانسور

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت