آپارتمان نشینی و فرهنگ استفاده درست از آسانسور

با توجه به گسترش روزافزون آپارتمان و ساختمانهای بالای سه طبقه، نیاز شدید به استفاده از آسانسور ایجاد شده است. با گسترش آپارتمانها در کلان شهرها و حتی مناطق کوچک، عملا بدون آسانسور نمی توان از این آپارتمان ها استفاده کرد.

آسانسور در واقع وسیله ای که کار آن ایجاد سهولت در تردد و بالا پایین رفتن می باشد. گرچه امروزه با گسترش علم، استاندارهای ساخت و نصب آسانسور بالا رفته است اما با این حال باید نحوه استفاده درست از آنرا بدانیم. مهمترین قطعات آسانسور که باید به آن توجه کنیم عبارتند از:

آداب استفاده از آسانسور؟! فرهنگ استفاده از آسانسور؟ شاید عنوان این مقاله شما را به تعجب وادارد. اما باور کنید که جای تعجب ندارد، استفاده از آسانسور نیز به‌عنوان بخشی از تکنولوژی نیاز به نوعی «فرهنگ استفاده» دارد.

فرهنگ آسانسور
فرهنگ استفاده از آسانسور

چرا فرهنگ استفاده؟

در کتاب‌های قدیمی می‌خوانیم که برای انواع و اقسام مبادلات اجتماعی و فرهنگی آدابی وجود داشته است. آداب رفتار با والدین، آداب رفتار با معلم، آداب رفتار با خودمان!

اکنون که در سال 2019 میلادی هستیم، تکنولوژی نیز به لیست اموری اضافه شده که قطعاً نیاز به یک «فرهنگ استفاده» و آدابی دارد.

فرهنگ و آداب استفاده از آسانسور به ما کمک می‌کند که یک زندگی شهروندی زیبا و وجین داشته باشیم، انرژی یکدیگر را در برخوردهای روزانه نگیریم، و تکنولوژی را به‌سمت انسانیت و تمدن سوق دهیم، نه به‌سمت پیشرفته کردن عادات حیوانی!

فرهنگ استفاده از آسانسور
فرهنگ استفاده از آسانسور

آداب استفاده از آسانسور
فرهنگ استفاده از آسانسور

همان‌طور که تاریخچه آسانسور نشان می‌دهد، با گذر زمان و همه‌گیر شدن فرهنگ آپارتمان‌نشینی دیگر استفاده از آسانسور فقط به هتل‌ها یا ادارات ختم نمی‌شود. به طوری که امروزه در تمام ساختمان‌ها آسانسور وجود دارد. از طرفی، هرجا که آدم‌های بیشتری رفت‌وآمد می‌کنند امکان آزردگی و اتلاف انرژی و برخورد بیشتری وجود دارد. در دنیای آپارتمان‌نشینی امروز آسانسور نیز از این قاعده مستثنی نیست. آسانسور یک‌ مکان بالقوه برای نشان دادن میزان تمدن و پختگی اجتماعی شهروندان یک جامعه است.

بنابراین به یاد داشته باشیم رعایت این قواعد نشان دهندة درک و فرهنگ اجتماعی ماست. پس با ما و مقاله‌ی آداب استفاده از آسانسور همراه باشید.

آداب قبل از وارد شدن به آسانسور

از آسانسورهای افراد کم‌توان و سالمندان حتی‌المقدور استفاده نکنید
در بعضی از مکان‌ها مانند مترو، مشاهده می‌کنیم که آسانسور آن مکان برای افراد ناتوان مانند سالمندان و افراد با ناتوانی جسمی تعبیه شده است. با توجه به حجم زیاد رفت‌وآمدها در این مکان‌ها، باید بدانیم که این آسانسورها واقعاً برای این افراد است و حق تقدم استفاده از آنها برای آنهاست.

فرهنگ استفاده از آسانسور

آسانسور افراد کم توان

برای یک یا دو طبقه حتی‌المقدور از آسانسور استفاده نکنید
این درست که پله‌ها می‌توانند از آسانسورها بیشتر آسیب‌رسان باشند، اما استفاده از آسانسور برای یک طبقه یا دو طبقه، آن هم زمانی که شما در سلامت کامل به سر می‌برید، واقعا هم وقت خودتان را تلف می‌کند و هم دیگرانی که ممکن است در طبقات مختلف منتظر رسیدن آسانسور باشند. تا جایی که می‌توانید برای یک طبقه پایین رفتن از آسانسور استفاده نکنید.

آداب استفاده از آسانسور

قانون حق تقدم را بدانیم و رعایت کنیم
قانون حق تقدم آسانسور مانند قانون حق تقدم اتوبوس و مترو است و باید آن را به خاطر داشته باشیم: همیشه حق تقدم با کسی است که می‌خواهد خارج شود. پس وقتی که درب آسانسور باز می‌شود، با ایستادن در طرفین، راه را برای کسانی که می‌خواهند از آسانسور پیاده شوند باز کنیم و بعد از خروج آنها سوار شویم.

قانون حق تقدم: همیشه حق تقدم با کسی است که می‌خواهد خارج شود، چه در مترو، چه در اتوبوس، چه در آسانسور!
برای همراهمان زنبیل نگذاریم!
در زمان ما (بگذریم که تیم آیتکس چه سنی دارند!) وقتی می‌رفتیم که برای خانه نان یا شیر بگیریم، گاهی می‌دیدیم که بعضی در صف‌های طولانی زنبیل می‌گذاشتند و می‌رفتند سراغ کارشان. گاهی هم برای همسایه‌شان یا همراهشان این کار را می‌کردند.

فرهنگ استفاده از آسانسور

ایستادن در صف آسانسور

به هیچ وجه نباید آسانسور را برای رسیدن همراهی نگه داریم. آن فرد می‌تواند با چند دقیقه صبر کردن به‌جای افراد حاضر در آسانسور از آن استفاده کند.

اگر آسانسور پر بود طبیعتاً باید تا توقف بعدی آن منتظر بمانیم، اما حواستان باشم حتماً پس از بسته شدن در آسانسور و حرکت آن کلید را فشار دهیم تا مانع توقف آسانسور نشویم.

ظرفیت مجاز استفداه از آسانسور

کلید بالا و پایین آسانسور را همزمان نزنید
با زدن کلید آسانسور، آسانسور به سمت طبقة ما حرکت می‌کند. اما بعضی از آسانسورهای بزرگ به‌جای داشتن یک کلید دو کلید دارند، یکی برای زمانی که شما در طبقة بالاتری نسبت به طبقه آسانسور باشید و یکی هم برای زمانی که آسانسور در طبقه بالاتری نسبت به طبقه شما باشد.

فرهنگ استفاده از آسانسور

آداب استفاده از کلید آسانسور

در هریک از شرایط ذکرشده که قرار داریم، فقط کلید موردنیاز برای آمدن آسانسور را بزنیم و از زدن همزمان دو کلید پرهیز کنیم تا وقت افراد حاضر در آسانسور، خودمان و افراد منتظر کنار ما تلف نشود. همچنین پس از فشردن کلید، از صفحه کلید فاصله بگیریم؛ زیرا امکان دارد دیگران قصد رفتن به طبقة دیگری را داشته باشند که لازمه آن زدن کلید دیگر است.

اطمینان از سالم بودن آسانسور

هیچگاه از آسانسوری که خراب است استفاده نکنیم.اگر بر روی در آسانسور علائمی مبنی بر خراب بودن آسانسور وجود دارد، هرگز ریسک نکنیم. متاسفانه، سالانه حوادث زیادی مربوط به آسانسور وجود دارد. خیلی از مدیران ساختمان سرویس و نگهداری آسانسور را جدی نمی‌گیرند.

آداب داخل آسانسور

داخل آسانسور درست بایستیم
تا حد امکان به ته کابین آسانسور برویم تا فضای سوار شدن برای دیگران محیا شود. فاصله استاندارد بین افراد را رعایت کنیم، خصوصا برای خانم‌ها و کودکان آزردگی ایجاد نکنیم. هر آسانسور ظرفیتی دارد، نمی‌توان برای زود به مقصد رسیدن رفتارهای غیراستاندارد انجام داد. معمولا در آسانسور جهت ایستادن رو به در است. پس بعد از زدن کلید و رفتن به ته کابین رو به روی در بایستیم.

رعایت بیشترین فاصله -مخصوصا در زمان‌هایی که آسانسور خلوت است- نشانة ادب است. طبیعتاً با افزایش تعداد افراد این فاصله‌ها کاهش می‌یابد، اما در شلوغ‌ترین حالت ممکن نیز فاصله‌ی خود را رعایت کنیم و از تماس بدنی با دیگران پرهیز کنیم.

فرهنگ استفاده از آسانسور

آداب استفاده از آسانسور

به درب آسانسور رحم کنیم
کشیدن در آسانسور هنگامی که کابین در طبقه توقف نکرده است فایده‌ای ندارد و سبب صدمه دیدن در می‌شود. هنگامی که کلید توقف آسانسور در طبقه‌ی ما توسط شخص دیگری زده شده است از فشردن مجدد آن خودداری کنیم، در آسانسورهای معمولی امکان بیشتر شدن سرعت آسانسور با چندین بارفشردن کلید آن برای آمدن به سمت ما وجود ندارد.

آداب استفاده از آسانسور

از آوردن وسایل پرحجمی که جای چند نفر را می‌گیرند خودداری کنیم
وقتی که آسانسور شلوغ است نباید وسایل پرحجم که جای یک یا دو نفر را می‌گیرند حمل کنیم. اگر کیف کوله‌پشتی داریم سعی کنیم آن را جلوی پاهای خود بگذاریم.

در صورتی که قصد داریم از آسانسورهای بزرگ که امکان حمل بار در آنان وجود دارند استفاده کنیم (مانند آسانسورهای فرودگاه‌ها، ترمینال‌ها و فروشگاه‌های بزرگ)، بارها را نزدیک به خود نگه دهیم، به گونه‌ای که برای کسی مزاحمت ایجاد نشود. این نکته در سوار شدن و پیاده شدن اهمیت بسیاری دارد.

به صفحه‌کلید رحم کنیم!

یک بار زدن کلید موردنظر کافی‌ست. پس از ورود به آسانسور کلید طبقه موردنظر را بزنیم و اگر هم به دلیل شلوغی به صفحه کلید دسترسی نداریم، مودبانه از کسی که امکان زدن کلید طبقه مورد نظر را دارد، خواهش کنیم این کار را انجام دهد.

همچنین اگر کلید طبقه‌ای که می‌خواهیم برویم از قبل زده شده است، از زدن مجدد آن خودداری کنیم؛ زیرا هم نیازی به این کار نیست و هم در برخی از آسانسورها با فشردن مجدد کلید طبقه‌ای، رفتن به آن طبقه کنسل می‌شود.

به هیچ وجه جلوی در یا صفحه کلید نایستیم. مگر آنکه جای دیگری برای ایستادن نداشته باشیم. به این صورت، حقوق کسانی که می‌خواهند سوار یا پیاده شوند و یا کلید طبقه‌ای را بزنند رعایت می‌کنیم.

آداب استفاده از آسانسور

به دکمه‌ها دقت کنیم

در صفحه‌کلید آسانسورها دو کلید قرار دارد که یکی برای باز کردن در آسانسور و دیگری برای بستن آن است فقط در شرایط لازم از این دو کلید استفاده کنید. به جهت فلش در این دو کلید دقت کنید تا به جای هم فشرده نشوند.

آداب استفاده از آسانسور

همچنین باز نگه داشتن در آسانسور برای کسی که قصد سوار شدن یا پیاده شدن دارد اما آسانسور در حال بستن در برای حرکت است،کار درستی که نباید از انجام آن در مواقع لزوم غافل شویم.

آداب استفاده از آسانسور

داخل آسانسور برخوردهای درست و محترمانه‌ای داشته باشیم
با لبخندی ملایم حس خوبی به آدم‌ها منتقل کنیم. خیره نشویم و پس از مدتی، نگاهمان را از روی شخص برداشته و به نقطه‌ی دیگری نگاه کنیم. رعایت نگاه و ادب در محیط‌های بسته و کوچک مانند آسانسور نشان‌دهنده شخصیت ماست.

صحبت با صدای بلند یا صحبت با تلفن‌همراه در جای محدودی مانند آسانسور نقض حقوق دیگران محسوب می‌شود. بهتر نیست که لحظاتی صبر کنیم و پس از پیاده شدن از آسانسور به صحبت با همراه خود یا تلفن خود ادامه دهیم؟ بلندبلند نخندیم یا با همراهمان پچ‌پچ نکنیم.

آداب استفاده از آسانسور

حضور کوتاه در کابین آسانسور جایی برای خوردن و آشامیدن نیست. این نکته در فروشگاه‌های بزرگ قابل‌توجه است.

برخوردهای محترمانه، خیره نشدن در چشم دیگران، رعایت فاصله از افراد، بلند بلند صحبت نکردن و صحبت نکردن با تلفن همراه همگی از آداب استفاده از آسانسور هستند.
با بهداشت فردی مانع ایجاد آزردگی برای دیگران شویم
گاهی در فصل تابستان، افراد متوجه نیستند که چقدر بوی عرق در محیط‌های بسته می‌تواند آزاردهنده باشد. آسانسور یکی از مکان‌هایی‌ست که به دلیل نزدیک شدن فیزیکی به افراد بوی عرق برای دیگران آزاردهنده می‌شود. خوردن سیر و پیاز و یا حتی استفاده از عطرهای تند، وقتی که می‌دانیم در طول روز ممکن است در چند محیط عمومی قرار بگیریم، موجب آزار دیگران می‌شود. اگر همه شهروندان این نکات را رعایت کنند، رفت‌وآمدهای روزانه به تجربیات آزاردهنده تبدیل نمی‌شود.

 

چند نکته دیگر:

  • نظافت را رعایت کنیم، آشغال و آب زباله نریزیم
  • مراقب کابین آسانسور باشیم
  • از حمل وسایل سنگین و تیز بپرهیزیم
  • به کودکان بیاموزیم که آسانسور برای بازی نیست

موارد اضطراری

اگر آسانسور با مشکلی مواجه شد و در آن گیر افتادیم،خونسردی خود را حفظ کنیم. در آسانسور جریان کافی هوا برای تنفس وجود دارد و لازم نیست از این بابت نگران باشیم. از زنگ خطر موجود استفاده کنیم، اگر زنگ خطر کار نکرد و یا اصلا وجود نداشت با تلفن همراه با اشخاص دیگری که در ساختمان حضور دارند تماس بگیریم. اگر هیچ راهی برای تماس گرفتن با دیگران نبود، فریاد بزنیم و سر و صدا کردن کمک بخواهیم اما بالا و پایین نپریم و خود را به دیوار کابین نکوبیم.

آداب استفاده از آسانسور

آسانسورها از اماکن وقوع جرم محسوب می‌شوند. در صورت مشکوک شدن به کسی همراه فرد دیگری در یکی از طبقات پیاده شویم. به دلیل نزدیکی بیش از حد افراد در مواقع شلوغی آسانسور، این شلوغی تبدیل به یک فرصت برای جیب‌برها میشود تا به دور از چشم افراد حاضر در آسانسور و دوربین‌ها دزدی کنند. مثل هر مکان عمومی دیگر، مراقب جیب‌ها و کیف‌هایمان باشیم!

اگر تمام اینها را در ذهن داریم و رعایت می‌کنیم، نشان‌دهنده این است که شهروند مسئولی هستیم. شما درباره آداب استفاده از آسانسور چه می‌اندیشید؟ عقاید خود را با ما در میان بگذارید.

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان و استعلام قیمت